|
|
Egyensúlyozás Hárompont módszer
|
Három pont módszer
Ezzel a módszerrel tárcsa alakú forgórészek egyensúlyozatlanságát lehet megszüntetni. Ez az eljárás az egyensúlyozás legegyszerubb módja. Csupán kézi rezgésmérot igényel. Öt-hat indítással kielégíto eredményt ad.
Az egyensúlyozás lépései:
1) A gépet beindítjuk és a forgórész üzemi fordulatszámán megmérjük a csapágy sugárirányú rezgésének sebességét (v0). 2) Meghatározzuk a szükséges próbasúly nagyságát (P), majd tetszoleges helyre felerosítjük. 3) A gépet elindítjuk és megmérjük a rezgéssebességet (v1). 4) A próbasúlyt áthelyezzük az elozo helyrol 120º–ra és így is megmérjük a csapágy rezgését (v2). 5) A próbasúlyt ismét áthelyezzük 120º-kal. A csapágy rezgését újból megmérjük (v3). 6) A mért v1, v2, v3 értékeket egy 120º-os koordinátarendszer három, a forgórész számozásával azonos forgási értelemben egy alkalmasan választott mértékarányban felrajzoljuk (lásd ábra).
7) Megszerkesztjük a vektorok végpontjain átmeno kör középpontját (A). Az origó és A pontokat összekötve megkapjuk a kiegyensúlyozatlanság irányát. Ezt az irányt a forgórészen megjelöljük. 8) A kiegyensúlyozatlanság irányával 180º-kal ellentétesen ismét felhelyezzük a próbasúlyt, majd rezgésmérést végzünk (v4). 9) A mért adatokból a kiegyensúlyozatlanság nagysága, illetve a kiegyensúlyozáshoz szükséges tömeg a következo összefüggéssel számítható ki:
Az eljárás sikerének feltétele, hogy a számításban szereplo rezgések dönto részben egyensúlyozatlanságból származzanak. Ennek eldöntésére azonban a kézi rezgésméro nem alkalmas, mivel nem a forgási frekvenciájú rezgésösszetevot, hanem a széles sávú szintet méri. Ezért az egyensúlyozás végrehajtásához lehetoleg frekvencia elemzo muszert kell használni.
Az eljárás legfobb hátránya, hogy igen sok (az ellenorzéssel együtt) legalább 6 indítás szükséges az egyensúlyozás elvégzéséhez. Ez a nagy számú indítás sokszor a gép sajátossága miatt nem engedheto meg, illetve elofordul, hogy rendkívül hosszú idot vesz igénybe.
Forrás:
A lap publikálása engedélyköteles!
|